Išskirtinis "Kavalan Whisky" aprėptis, paskelbtas "Forbes Asia" žurnale

Forbes77 41(LV)-1

Forbes77 42 (LV)-1

Distiliuotas paveldas

Albertas Ly (angl. Albert Lee), vadovaujantis maisto ir alkoholinių gėrimų šeimos verslui Taivane, yra tikras, kad jo išskirtinis pašaukimas – viskio gamyba.

Autorius: Džois Huang (Joyce Huang)

Taivane apsčiai kliūčių viskio gamybai, ypač norint gaminti plačiai žinomo prekės ženklo viskį. Vos tik Ly šeimos verslas ėmėsi alkoholinių gėrimų gamybos, pradėdamas nuo alaus, tam 1995 m. kategoriškai pasipriešino Taivano vyriausybė, nenorėjusi atsisakyti valstybės monopolio teisių.

Nepaisydamas visų teisinių pokyčių, šeimos verslo steigėjas Ly Tien-Tsai išlaikė savo verslą ir galiausiai 2005 m. perėjo prie vieno salyklo alkoholinio gėrimo gamybos. Naująjį gėrimą nutarta pavadinti „Kavalan“ – būtent taip vadinasi tautelė, gyvenanti šaltiniuotame Ilano regione,  kurį galima pasiekti iš Taipėjaus pavažiavus 40 minučių automobiliu.

Kavalano, priešingai nei už panašią kainą parduodamo škotiško vieno salyklo viskio, nereikia dvylika ar daugiau metų brandinti statinėje. Taivano šiluma ir drėgmė – puikios sąlygos, pasitelkus technologijas pagreitinančios šį procesą dvigubai. Tai privalumas, kurio galėtų pavydėti daugelis aukštos kokybės alkoholinių gėrimų gamintojų. Tačiau tokiomis sąlygomis ir „angelams tenkanti viskio dalis,“ t.y. išgaravęs gėrimo kiekis keliskart didesnis, nei gaminant viskį vėsesnėse ir sausesnėse šalyse. Todėl ir mažmeninė šio viskio kaina už butelį prasideda nuo 100 JAV dolerių.

Tačiau Kavalanas vertas šios kainos: jis yra laimėjęs nemažai tarptautinių apdovanojimų, o vartotojų pripažinimas nuolat auga. Neseniai JAV „Showtime“ tinklo seriale „Milijardai“ aktoriaus Paul Giamatti įkūnytas pagrindinis prokuroras Chuck Rhoades, paragavęs daugiau kaip 200 JAV dolerių kainuojančio viskio „Kavalan Solist Vinho Barrique“ pripažįsta, kad „šiais laikais taivaniečiams sekasi gaminti viskį geriau nei škotams.“ Kiek „Kavalan“ prekės ženklo viskio patenka į pasaulio rinką neatskleidžiama, bet manoma, kad jis užimą tik mažą pasaulio rinkos dalį greta tradicinių vieno salyklo viskių, tokių kaip „Macallan,“ „Glenfiddich“ ir „Glenlivet,“ o didžioji dalis – net 60 proc. Kavalano parduodama Taivane. Vis dėlto šis prekės ženklas jau pateko į populiarių žurnalų blizgančiais viršeliais reklamos puslapius ir net reklamuojamas ant Niujorko Taims aikštės informacinių stendų.

Tikroji sparčios Kavalano sėkmės paslaptis susijusi, ko gero, ne tiek su jo gamybai naudojamu vandeniu, oro sąlygomis, ar Taivano įmonėje dirbančiu ir ją konsultuojančiu škotu, o su steigėjo sūnumi, turinčiu nemažai perfekcionizmo bruožų. Albertas Ly Yu-Tingas (angl. Albert Lee Yu-Ting), kuriam neturkus sukaks 52 metai, susižavėjo viskiu 2003 m., vos įsėdęs į šeimos verslo įmonių grupės vadovo pavaduotojo kėdę. Reikia pastebėti, kad 2002 m. Taivanas prisijungė prie PPO prekybos sutarties, tuo išplėsdamas savo eksporto galimybes, o tai būtina sąlyga itin aukštos kokybės viskio gamybai, nors Ly tėvynainiai Taivane ir patys nešykšti pinigų viskiui, suvartodami jo tikrai nemažai (žr.lentelę).

Įmonių grupė „King Car“, kurios pavadinimas kinų kalba reiškia „turtų vairuotojas“, gerai perprato alkoholinių gėrimų prekybos paslaptis. Įmonės steigėjas pradėjo šį verslą dar 1979 m., kuomet prekiavo sasafro šaknų alumi. Tai nebuvo sėkmingas verslas, todėl 1982 m. savininkas nusprendė padaryti taip, kaip jam patarė patarėjas japonas, ir sukūrė skardinėse parduodamos kavos prekės ženklą „Mr Brown“, kuri išvertus iš anglų kalbos reiškia „Ponas Braunas“ (Beje, Braunas – pirmoji užsienietiška pavardė, kurią taivaniečiai išmoksta per anglų kalbos pamokas mokykloje). Po dešimtmečio verslo steigėjas užkariavo Taivano rinką ir ėmė eksportuoti savo prekes į užsienį. 1998 m. atsirado „Mr Brown“ kavinės, kurių dabar saloje jau 50. Dažniausiai tokios kavinaitės būna įsikūrusios ne itin prašmatniuose verslo rajonuose, kur nėra „Starbucks“ kavinių. Tačiau nekilnojamas turtas šioms kavinėms buvo įsigytas racionaliai ir jų vertė nuo įsigijimo gerokai išaugo.

Nelistinguojama „King Car“ verslo įmonių – maisto produkcijos gamintojų grupė, kurios pernai metų pajamos viršijo 500 mln. JAV dolerių, yra pakankamai didelė, kad Ly Tian-Tsai būtų įtrauktas į Taivano turtingiausių žmonių penkiasdešimtuką. Grynoji verslo vertė – beveik milijardas dolerių. Nuo 2013 m., kai Alberto Ly tėvas patyrė mikroinsultą, įmonių grupei vadovauja Albertas Ly. Tuo tarpu kai jaunesnysis Alberto brolis Yu-Cheng yra atsakingas už grupės sodininkystės ir akvakultūros barus, pats Albertas Ly dirba daug ir atsakomybės turi nemažai, tačiau Kavalanas išlieka įmonių grupės vadovo prioritetu. Europietiškos išvaizdos viskio rūmuose, kurie kasmet pritraukia milijoną lankytojų, įmonės vadovas pabrėžia: „Penki aukso apdovanojimai per šešerius metus – tai pasaulio rekordas.“

Susitvardęs, vadovas pasisuka į personalą, ragindamas darbuotojus neskubėti didžiuotis neseniai sukurto prekės ženklo sėkme: „nelįskime į viešumą, stebėkime ką rezga konkurentai. O tai suvokę – vykimės, antraip liksime užnugaryje.“

„Kavalan“ prekės ženklo viskiai, brandinami 4-6 metus specialiai atrinktose statinėse ir gaminami naudojant slaptą mielių gamybos receptą, neatsilieka nuo konkurencingų prekės ženklų savo švelniu ir sodriu skoniu, bet išsiskiria labiau išreikštu vaisių prieskoniu. Jie paklausūs, ir kurį laiką įmonė sprendė kaip padidinti šio viskio gamybą. „Per ateinančius 10 – 20 metų dėsime visas pastangas, kad padidintume pardavimus,“ žada Albertas Ly. Prieš metus jo tėvas vos per kelias minutes priėmė sprendimą leisti finansuoti viskio gamybos įrengimų įsigijimą už 30 mln JAV dolerių. Šių investicijų dėka metinė viskio gamyba šiemet išaugo iki 10 mln. butelių per metus. Įmonė pradeda tenkinti pasaulio viskio žinovų poreikį viskiui ateinančiam dešimtmečiui. Šios išplėstos galimybės mažmeninei prekybai  turėtų sukurti 1 mlrd. JAV dolerių vertę. Didmeninės prekybos dalis generuojant įmonės „King Car“ pajamas taip pat išaugs.

Pačiame Taivane Kavalanas vis dar sunkiai skinasi kelią į vietinių vieno salyklo alkoholinių gėrimų mėgėjų širdis. Pastarieji paprastai vaišina svečius pasenusiu importiniu viskiu, „bijodami prarasti savo gerą vardą,“ sako konkurentų prekės ženklų prekybos agentas Taipėjuje. Vis dėlto net ir jis pripažįsta Kavalano potencialą tapti „Taivano pasididžiavimu.“

Taivane veikia atskiri „Kavalan“ mažmeninės prekybos centrai, nes daugeliui Taivano alkoholinių parduotuvių šio prekės ženklo viskis pernelyg brangiai kainuoja. Per artimiausius trejis metus Albertas Ly planuoja padidinti Kavalano mažmeninės prekybos centrų kiekį iki šimto.

Tarptautinis vyno ir alkoholinių gėrimų rinkos analizės centras „International Wine and Spirits Record“ prognozuoja, kad 2019 m. viskis pralenks degtinę pasaulio rinkoje ir taps antra didžiausia pagal pardavimus alkoholinių gėrimų kategorija. Analizės centro analitikas Tommy Keeling teigia, kad Kavalano trajektorija gali atkartoti vieno salyklo ir maišyto japoniško viskio „Suntory“ istoriją. Minėto japoniško viskio prekyba išaugo dėl šio gėrimo kokybės, tarptautinio pripažinimo ir matomumo žiniasklaidoje, ypač filme „Pasiklydę vertime.“ Kavalanas savo ruožtu „traukia vartotojus tuo, kad yra egzotiškas ir itin retas prekės ženklas, naujas tuo, kad gaminamas Taivane. Galima patraukti vartotojus vartoti „Kavalan“ viskį ir kitais būdais, ne tik kaina,“ teigia T. Keeling.

Ly Tien-Tsai verslui būdinga kantrybė. Šis savybė taip pat būtina ir norint kantriai distiliuoti alkoholinius gėrimus. Albertas Ly pastebi, kad „Ly Tien-Tsai labiau linkęs užsidirbti pinigus per didelį triūsą ir pastangas: užsikalti po vieną-kitą dolerį, su sąlyga, kad pajamos bus gaunamos labai ilgą laiką.“

„Didelė įmonių grupės „King Car“ grynųjų pinigų apyvarta suteikė pakankamą atsargos kapitalą, leidusį išlaukti, kol šio „Kavalan“ viskio gamyba pagaliau ims atsipirkti,“ teigia Allen Tsai, Taivano direktorių instituto steigėjas ir vykdantysis direktorius, atliekantis šeimos verslų ir jų paveldėtojų tyrimus. „King Car“ įmonių grupė – tai tėvo palikimas, perduotas sūnui. Tačiau Kavalanas – tai savarankiškai Alberto Ly sukurtas produktas, turintis didelį populiarėjimo potencialą,“ teigia A. Tsai.

Verslo patriarcho pirmagimiui Albertui Ly būdinga savybė – kuklumas („aš tik užsidirbu sau pragyvenimui, triūsdamas savo tėvo labui“). Tačiau jis nuo pat ankstyvų vadovavimo metų yra pakankamai atsakingas ir geba priimti svarbius sprendimus. Analitikas A. Tsai primena, kaip 2008 m. „King Car“ grupė, kaip ir kiti Taivano gamintojai, susidūrė su krize dėl pieno užteršimo melaminu. Beje, tai gerokai pakenkė įmonės gaminamos tirpios kavos gamybai. Tačiau įmonės steigėjo sūnus turėjo pakankamai ryžto skubiai atšaukti probleminę produkciją, tad įmonė patyrė kur kas mažiau nuostolių – prarado tik minimalius pusantro tūkstančio JAV dolerių.

Albertas Ly gerbia savo tėvo kartos verslininkus ir, pasak žinančių žmonių, vengia nuolaidžiauti sau kaip patriarcho sūnui. Vienas jo artimas draugas – Khieng Puong, vedęs jauniausią „Formosa Plastics“ įmonės steigėjos Wangh Yung-ching dukterį, sako: „Albertas yra darboholikas, visai kaip jo tėvelis. Jis visada kartu su tėvu iš pat ankstyvo ryto važiuoja į darbą, nesvarbu, kiek ilgai būtų triūsęs dieną prieš.“

Regis, tai tinkamas receptas pradedančiajam viskio baronui.

Šaltinis: „Forbes Asia“, 2017 m. sausis/vasaris

Nors Taivano gyventojų skaičius triskart mažesnis už JK, Taivanas ne itin atsilieka nuo britų pagal škotiško viskio suvartojimą.

Šalis 2015 m. suvartojimas, tūkst.. 9 l talpos vieno salyklo škotiško viskio dėžių

JAV 1 718

Prancūzija        812

JK    770

Taivanas  681

Vokietija 410

Kanada    314

Japonija 237

Italija       199

Australija        148

Nyderlandai    143

Šaltinis: Tarptautinis vyno ir alkoholinių gėrimų rinkos analizės centras, 2016 m. duomenys